Jdi na obsah Jdi na menu
 


10 nejčastějších námitek proti v eganství

 

 

 

1. Námitka: „Buď veganem, když ti to vyhovuje, ale já miluju maso.“ 

Odpověď: Lidé se obvykle nestávají vegany, protože by neměli rádi maso, sýry, nebo jiné živočišné produkty. Stávají se vegany, protože jim vadí krutost, která je páchána na zvířatech. A popravdě, nemůžete mít jedno bez druhého. Ale být veganem neznamená, že se musíte vzdát svých oblíbených chutí a „tvarů“. Existuje spousta úžasných veganských alternativ masa. Navíc hodně lidí, kteří se stanou vegany zjistí, že se jejich obzor co se týče jídelníčku rozšíří. Objevují nové potraviny a světové kuchyně. 

 

2. Námitka: “A co rostliny? Ty netrpí?”

Odpověď: Na rozdíl od zvířat, rostliny nevnímají bolest a nemají nervový systém. Ale i kdybychom v budoucnu zjistili, že i rostliny jsou nějakým způsobem schopny vnímat bolest, stejně by bylo vhodnější jíst vegansky, protože je třeba mnohem více rostlin na výkrm zvířat, která pak sní lidé, než kdyby lidé jedli rostlinnou stravu přímo.

 

3. Námitka: “Vegani zabíjejí zvířata. Polní myši, hadi a další zvířata, která mohou být zabita při sklizni.”

Odpověď:  Je nemožné žít v tomto světě bez toho, aniž bychom působili nějako újmu, to je pravda. Ale neměli bychom se pokoušet působit co nejméně utrpení, než ho působit co nejvíc? Nemusíme jíst zvířata abychom přežili, je nutné však získávat živiny. A z čistě etického hlediska je velký rozdíl mezi ubližováním zvířatům, které se stanou kvůli nehodám během produkce nutného jídla a mezi úmyslným ubližováním během produkce ne nezbytného jídla.

 

4. Námitka: “Lidé vždycky zabíjeli zvířata kvůli jídlu, to se teď přece nezmění.”

Odpověď: Jenom proto, že jsme něco dělali vždycky, neznamená to, že je to správné. Lidé vždycky zabíjeli a znásilňovali jiné lidi. Znamená to, že bychom měli v takovém násilí bez přemýšlení pokračovat? Nebo bychom měli usilovat o vytvoření pokojného a spravedlivého světa? 

 

 

5. Námitka: “A co tygři a lvi – to se mají taky stát vegany?!”

Odpověď: Na rozdíl od lvů a tygrů (pravých masožravců) lidé nepotřebují živočišné produkty k přežití. My jsme oportunističtí masožravci a můžeme velmi dobře žít na rostlinné stravě. Tygr nemá na vybranou, ale my máme. Ti z nás, kteří žijí v moderním světě a rozhodnou se jíst živočišné produkty, to nedělají z donucení, ale spíše z touhy, zvyku a kvůli pohodlí. 

 

6. Námitka:“Nejsou vegani elitářští? Ne každý si může dovolit drahé veganské náhražky masa.”

Odpověď: Jako vegan nemusíte jíst draze. Veganský jídelníček je založený na kombinaci obilných produktů, luštěnin, zeleniny, ořechů, semínek a ovoce. To znamená, že veganské jídlo může být komplikované, nebo jednoduché, drahé, nebo levné, záleží na vašem výběru. Některá balená veganská jídla se mohou zdát dražší, ale je dobré si uvědomit, že živočišné produkty jsou uměle udržovány na levné úrovni díky vysokým dotacím.  Navíc, co se týče „elitářství“ – co by mohlo být víc elitářské, než věřit tomu, že jiná stvoření by měla být zotročováná a zabíjena čistě pro naše vlastní potěšení?

 

 

7. Námitka: “Nemůžu být vegan, protože nemám rád tofu – a celkem mě znepokojuje produkce GMO (geneticky modifikovaný organismus) sóji, kukuřice a ničení deštných pralesů.”

Odpověď: Kdo říká, že musíte jíst tofu? Spousta veganů tofu nejí. Můžete být vegan kompletně bez sóji. Můžete být dokonce i vegan absolutně bez ořechů. Mimoto, pokud vám opravdu dělá starost GMO sója, kukuřice a ničení deštných pralesů, nejlepší věcí, kterou můžete udělat je nekupovat živočišné produkty, protože GMO sója a kukuřice jsou primárně pěstovány pro krmení dobytka. Tím, že jíte živočišné produkty docela určitě jíte i GMO sóju a kukuřici, jen je jíte z druhé ruky. 

 

8. Námitka:“Jím pouze maso z humánních chovů.”

Odpověď: Je to vůbec reálné? Vzhledem k tomu, že více než 95% všech živočišných produktů pochází z velkochovů. A co vlastně označení “humane”  (humánní) a  “free-range” (s volným výběhem) doopravdy znamenají? Bohužel realita je na míle vzdálená idylickým obrázkům z obalů. Ale bez ohledu na to jak se ke zvířatům chováme před tím než jdou na jatka, je to opravdu etické zneužívat, manipulovat a zabíjet ostatní – ne kvůli nutnosti – ale kvůli zvyku, pohodlí a touze? Může být zabíjení z těchto důvodů vůbec „humánní“?

 

 

9. Otázka: “Takže zvířata by měla mít stejná práva jako lidé? Měli by mít taky právo volit?!”

Odpověď: Zvířata by měla mít právo na to abychom je nechali na pokoji a aby nebyla zneužívána pro lidský zisk a potěšení. Jak podotkla Alice Walker:“ Zvířata na světě existují z vlastních důvodů. Nebyla stvořená pro lidi stejně jako nebyli stvořeni černoši pro bělochy, nebo ženy pro muže.“ 

 

10. Otázka:: “Proč se starat o zvířata, když existuje tolik lidí, kteří potřebují pomoc?”

Odpověď: Naštěstí soucit není omezený zdroj. Vlastně se zdá, že čím více jsme soucitní, tím větší soucit máme. Od doby co jsem vegan jsem se začal starat více o lidské problémy a problémy životního prostředí, ne méně. Protože tyto jsou fakticky propojeny. Navíc, je důležité podotknout, že lidské problémy a problémy životního prostředí jsou zhoršovány chovy hospodářských zvířat, které přispívají ke klimatickým změnám, nedostatku potravin a tak dále.

I když může být přirozené starat se o lidi na prvním místě, neznamená to že bychom měli jen tak zneužívat zvířata. Otec se může starat o své dítě více než o cizí, ale dává mu to právo otročit a zabíjet jiné děti? Stejně jako se instinktivně více zajímáme o členy vlastního druhu neznamená to, že máme právo zotročovat a zabíjet členy jiného druhu.

 

 

 
 

 

Poslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 69732
Měsíc: 762
Den: 24